Strumieniowe oczyszczanie aluminium - zwykły sposób postępowania?

Dobre rozwiązania może zaoferować tylko ten, kto zajmuje się materiałem  – tak brzmi stara mądrość z dziedziny techniki obróbki powierzchniowej – i obowiązuje ona także w odniesieniu do aluminium. AGTOS buduje oczyszczarki strumieniowe z kołem rzutowym do oczyszczania, gratowania i obróbki wykończeniowej. To jasne, że temat aluminium jest tutaj coraz bardziej obecny. Aluminium jest coraz częściej stosowane w elementach, które muszą zostać poddane obróbce. Należy tu przede wszystkim wymienić odlew ciśnieniowy z aluminium.

Interesujące jest to, że aluminium jest także stosowane jako ścierniwo, za pomocą którego oczyszczarki strumieniowe obrabiają elementy. Powód zastosowania aluminium jako ścierniwa wynika z dalszej obróbki elementów. Jeżeli twarde ścierniwo, jak np. ścierniwo ze stali szlachetnej, pozostanie na obrabianym elemencie w trudno dostępnych miejscach, może to spowodować uszkodzenia narzędzi podczas dalszej obróbki. Także z tego powodu aluminium jest chętnie wybierane jako ścierniwo do procesu obróbki strumieniowej realizowanej przy zastosowaniu ścierniwa nieżelaznego. Ponadto powierzchnie poddane obróbce przy zastosowaniu aluminium jako ścierniwa są bardziej atrakcyjne wizualnie – jest to efekt, który jest chętnie wykorzystywany w przemyśle samochodowym.

Dlatego też inżynierowie oraz technicy w AGTOS intensywnie zajmowali się tematem aluminium. We współpracy z klientami przeprowadzono liczne testy. Opracowano nawet maszyny zaprojektowane specjalnie pod kątem tego materiału. Dzięki temu możliwe było zdobycie wielu doświadczeń zarówno w centrum testowym AGTOS, jak i w ramach praktycznej eksploatacji u renomowanych klientów. W rezultacie oferowane są w pełni dopracowane rozwiązania w zakresie oczyszczania strumieniowego aluminium jako obrabianego materiału, jak i przy pomocy aluminium jako ścierniwa.

Projektowanie urządzeń

Coraz częściej elementy z aluminium są obrabiane także przy użyciu ścierniwa z tego materiału. Może to nieść ze sobą zalety, lecz ma także wpływ na konstrukcję oczyszczarek strumieniowych.

Ze względu na właściwości fizyczne, takie jak np. w porównaniu ze ścierniwem ze stali mniejszy ciężar właściwy, przy projektowaniu oczyszczarek strumieniowych należy pamiętać o pewnych osobliwościach. Zaczynają się one od kąta zsypu, co ma wpływ na niektóre podzespoły oczyszczarek strumieniowych, takie jak lej i zasobnik ścierniwa. Dostosowana musiała także zostać wielkość określonych podzespołów.

Konieczna była ponadto optymalizacja turbin. Należy tu uwzględnić szczególny sposób przepływu ścierniwa z aluminium. Dlatego też turbiny są projektowane tak, aby optymalnie pracowały przy różnych wielkościach uziarnienia aluminium. Ze ścierniwem z aluminium należy postępować ostrożnie. Unika się także zwiększonego wytwarzania ciepła w turbinach, ponieważ niszczy ono ścierniwo z aluminium. Tylko w ten sposób można uzyskać dobry wynik obróbki strumieniowej przy ekonomicznej eksploatacji.

W oczyszczarkach strumieniowych AGTOS w maksymalnym stopniu unika się sytuacji, w których to cenne „narzędzie” byłoby niszczone wewnątrz oczyszczarki strumieniowej bez oddziaływania na powierzchnie obrabianych elementów. Zapobiega się także stratom ścierniwa. Pozwala to oszczędzać cenny materiał i przyczynia się również do obniżenia kosztów eksploatacji. Po procesie oczyszczania strumieniowego załączane jest wysokowydajne urządzenie zdmuchujące, które oczyszcza obrabiane elementy ze ścierniwa i zapobiega wydostawaniu się ścierniwa na elementach. Wyżej opisane działania są ukierunkowane na ekonomiczny sposób pracy oczyszczarki strumieniowej przy porównywalnie niskich kosztach eksploatacji.

Preferowane typy urządzeń

Technika oczyszczania strumieniowego powinna się w najlepszym razie zawsze dostosowywać do wewnątrzzakładowego przepływu materiału. Dlatego też oczyszczarki strumieniowe z taśmą z plecionego drutu stalowego są typem maszyn, o który najczęściej pytają użytkownicy zautomatyzowanych systemów. Największą zaletą tych maszyn jest to, że taśma z plecionego drutu stalowego umożliwia oczyszczanie strumieniowe elementów od dołu i od góry bez konieczności ręcznego odwracania lub zawieszania obrabianych elementów.

W przypadku tego typu urządzenia przeznaczone do oczyszczania strumieniowego elementy są w sposób automatyczny lub za pomocą manipulatora (w wyjątkowych przypadkach także ręcznie) układane na taśmie z plecionego drutu stalowego, która transportuje je przez maszynę.

Najpierw elementy przechodzą przez śluzę wlotową. Śluza stanowi uszczelnienie dla komory obróbki strumieniowej. W komorze obróbki strumieniowej wysokowydajne turbiny z dużą prędkością wyrzucają ścierniwo na obrabiane elementy. Taśma z plecionego drutu stalowego jest tak zaprojektowana, że przeznaczone do obróbki elementy mogą być jednocześnie w sposób optymalny obrabiane za pomocą ścierniwa od góry i od dołu. Po procesie obróbki strumieniowej zostają one oczyszczone ze ścierniwa i pyłu przez zdmuchiwanie. Pył zostaje odseparowany za pomocą jednostki filtrującej dostarczanej wraz z urządzeniem, a ścierniwo zostaje ponownie wprowadzone do obiegu ścierniwa w maszynie.

Oczyszczarki strumieniowe z taśmą z plecionego drutu stalowego firmy AGTOS są zaprojektowane do zastosowań w najtrudniejszych warunkach. Dzięki zainstalowanym turbinom o wysokiej wydajności uzyskuje się optymalne pokrycie powierzchni ścierniwem. Gwarantuje to krótkie czasy i wysoką jakość obróbki strumieniowej.

Zainstalowane bezpośrednio nad turbinami automatyczne urządzenie dozujące ścierniwo zapewnia, że strumień ścierniwa włączany jest tylko wówczas, gdy obrabiane elementy znajdują się w zakresie jego działania. Dzięki temu minimalizuje się zużycie oczyszczarki strumieniowej. Ścierniwo pozostające na obrabianych elementach usuwane jest przez urządzenie zdmuchujące.

Transport elementów w systemie transportu podwieszanego

W wielu zakładach wewnątrzzakładowy transport elementów odbywa się w systemach transportu podwieszanego. Do takiego przypadku zastosowania firma AGTOS opracowała przelotowe oczyszczarki strumieniowe zawieszkowe umożliwiające oczyszczanie strumieniowe aluminium jako obrabianego materiału, jak i przy pomocy aluminium jako ścierniwa. Dostępne są także konwencjonalne oczyszczarki zawieszkowe nieprzelotowe.

Proces oczyszczania strumieniowego rozpoczyna się w momencie, w którym do oczyszczarki strumieniowej wprowadzane są wieszaki załadowane elementami przeznaczonymi do obróbki. Śluza wlotowa stanowi uszczelnienie zapobiegające wydostawaniu się materiału na zewnątrz z komory obróbki strumieniowej. Podczas gdy wieszaki przejeżdżają przez komorę obróbki strumieniowej, turbiny wyrzucają na nie ścierniwo.

Po procesie obróbki strumieniowej obrabiane elementy przechodzą przez śluzę wylotową. Stosowane tu urządzenie zdmuchujące służy do odzyskiwania ścierniwa. Wieszaki mogą teraz zostać przekazane do dalszych etapów obróbki lub do wysyłki.

Tryb wsadowy

Do obróbki elementów, które są przemieszczane w pojemnikach, takich jak skrzynie lub pojemniki siatkowe, również istnieją rozwiązania. Do tego celu mogą zostać zastosowane oczyszczarki strumieniowe z gumową taśmą nieckową lub oczyszczarki strumieniowe z taśmą gąsiennicową wykonaną z płytek stalowych. Jednakże ze względu na fakt, że podczas obróbki i załadunku oraz rozładunku elementy zawsze uderzają o siebie, te typy maszyn nie są stosowane bądź rzadko są stosowane do obróbki elementów (mających przeważnie cienkie ścianki) z aluminium.

 

Subskrypcja biuletynu informacyjnego

Przez podanie mojego adresu e-mail i kliknięcie na przycisk „Subskrybowanie “ wyrażam zgodę na regularne otrzymywanie informacji wysłanych przez firmę AGTOS GmbH za pośrednictwem poczty elektronicznej dotyczących następujących tematów: wirnikowe oczyszczarki strumieniowo-ścierne, turbiny o wysokiej wydajności, używane oczyszczarki strumieniowo-ścierne, systemy przenośników, serwis & części zamienne dla oczyszczarek strumieniowo-ściernych oraz nowości z zakresu sprzedaży i marketingu. Moją zgodę wobec AGTOS GmbH mogę anulować w dowolnym momencie.