20 lat firmy AGTOS – historia sukcesu

 

To, co rozpoczęło się 20 lat temu od małego zespołu założycieli, jest obecnie znanym na całym świecie producentem wszelkiego rodzaju oczyszczarek strumieniowo-ściernych z wirnikiem rzutowym. Specjalistyczna wiedza, którą nabyli pierwsi pracownicy od różnych producentów, była podstawą wielu innowacji w technologii obróbki strumieniowo-ściernej.

Na przykład opracowano innowacyjny system wymiany wkładów filtracyjnych, który oferuje decydujące korzyści podczas montażu. Koło jednotarczowe przeżyło również renesans w nowoczesnej wersji w technologii turbinowej. Zawiera ono mniej części zużywających się i umożliwia szybszy montaż. Istnieje również wiele innych szczegółów, takich jak np. większe i więcej włazów rewizyjnych na maszynach, co również ułatwia pracę w praktyce. Grubości i konstrukcje materiałów zostały dostosowane do pracy w ciężkich warunkach.

Nazwa AGTOS obejmuje obszar działalności firmy:

Gesellschaft für Technische Oberflächen Systeme
(spółka do technicznych systemów powierzchniowych).

 

W międzyczasie są one dostępne w ponad 50 krajach. Klienci na wszystkich kontynentach obrabiają powierzchnie szerokiej gamy elementów i materiałów za pomocą oczyszczarek strumieniowo-ściernych z wirnikiem rzutowym AGTOS z pełną satysfakcją.

1 października 2001 rozpoczęliśmy działalność w małej hali przemysłowej z dwoma biurami w Emsdetten w Niemczech i równolegle z halą fabryczną w Koninie w Polsce.

Gdy weszliśmy na rynek, ważnym polem działania dla naszej firmy była szybka i niezawodna dostawa części zamiennych i zużywających się oraz wykonywanie prac serwisowych dla istniejących systemów do obróbki strumieniowo-ściernej. Pierwsza oczyszczarka strumieniowo-ścierna AGTOS, oczyszczarka z podwieszonym przenośnikiem, została sprzedana w grudniu 2001 roku, a dostarczona i zainstalowana w marcu następnego roku.

W kwietniu 2002 roku po raz pierwszy zaprezentowaliśmy się z małym stoiskiem na Targach Hanowerskich. Już w 2003 roku przenieśliśmy się do nowego budynku przy Gutenbergstrasse 14, który do dziś jest siedzibą naszej firmy. W tym samym roku do Brazylii dostarczono pierwszą maszynę, oczyszczarkę strumieniowo-ścierną z satelitarnym, taktowanym stołem obrotowym.

Firma rozwijała się dynamicznie, a liczba pracowników szybko rosła. W 2005 roku mogliśmy powitać naszego pierwszego ucznia. Od tego czasu wielu młodych ludzi rozpoczęło karierę w AGTOS w różnych profilach zawodowych.

Stale rosła również sieć sprzedaży. Pozyskano nowe przedstawicielstwa i partnerów handlowych. Stanowią one łącze do naszych klientów, z których niektórzy są bardzo daleko, zapewniając doradztwo i wsparcie w sprawach serwisowych.

W 2006 roku oddano do użytku pierwszy budynek rozbudowy naszego zakładu w Koninie. W 2008 roku miała miejsce druga faza budowy, a wraz z nią podwojenie pierwotnej powierzchni produkcyjnej, która została następnie ponownie powiększona w 2014 roku o kolejną halę o powierzchni 2700 m² ze skrzydłem biurowym. Również siedziba w Emsdetten była kilkakrotnie przebudowywana i rozbudowywana. W 2016 roku dobudowano tu także nowe skrzydło biurowe. W sumie zespół wzrósł do ponad 170 pracowników.

Wymagania dotyczące oczyszczarek wirnikowych stale rosną. Wydłużane się okresy międzyprzeglądowe, stosowane są cyfrowe opcje wczesnego wykrywania zbliżającego się zużycia. Ponadto procesy produkcyjne stają się coraz bardziej zautomatyzowane. Strumienie danych rosną, maszyny i systemy są coraz bardziej połączone w sieć.

Ten szybki rozwój wraz ze wzrostem liczby pracowników spowodował konieczność dostosowania procesów. W efekcie w 2019 roku zainstalowano system ERP (ang. Enterprise Resource Planning), który od teraz łączy obie lokalizacje. W ten sposób również w przyszłości AGTOS zapewnia krótkie ścieżki decyzyjne oraz ekonomiczną produkcję wysokiej jakości.

60

Dostarczane kraje

160

Pracownicy

8200

Powierzchnia produkcyjna (m2)