Poziome śrutowanie zbiorników magazynowych gazu płynnego wrzesień 2022

Poniżej pokazano nieczęsto realizowaną operację śrutowania. Pozioma instalacja wysokowydajnych turbin AGTOS została zrealizowana tak dobrze, że istniejąca instalacja może być eksploatowana znacznie bardziej ekonomicznie niż to miało miejsce wcześniej.

Firma STAG Genthin ma za sobą bardzo bogatą historię.

W ten sposób zawsze można było poszerzyć swoją pozycję rynkową, dzięki czemu w międzyczasie na liście klientów znaleźli się prawie wszyscy znani dostawcy gazu.

Oprócz produkcji zrównoważonych serii kompaktowych i pojedyńczych zbiorników, poszukuje się nowych rozwiązań technicznych i optymalizacji procesów produkcyjnych. Elastyczność i niezawodność to jedne z najważniejszych czynników sukcesu.

Oczywiście, oprócz różnych certyfikatów związanych z produktami, firma posiada certyfikatowany system QA zgodnie z DIN EN ISO 9001 I systemem UM DEN EN ISO 14001. Proces śrutowania niezbędny jest do czyszczenia i szorstkowania powierzchni obrabianego przedmiotu przed nałożeniem powłoki. W tym celu firma od lat eksploatuje kombinowaną śrutownię wyposażoną w turbiny.

Zbiorniki gazu są transportowane do komory śrutowniczej na platformie kolejowej. Tam poddawane są procesowi śrutowania za pomocą dwóch turbin, które również są zamontowane na platformie kolejowej. Są to wysokowydajne turbiny AGTO, każda z sześcioma łopatkami przymocowanymi do jednotarczowego wirnika. Ten system ma przewagę nad poprzednim – zastosowano lepsze miateriały i mniej części zużywanjących się, które trzeba wymieniać w związku z realizowanym procesem.

Łopaty z dużą prędkością rzucają staliwne ścierniwo na zbiorniki gazu, które powoli obracają się wokół własnej osi. Ścierniwo jest gromadzone w dolnej części urządzenia śrutującego, następnie jest oczyszczane i podawane z powrotem do turbin za pomocą przenośnika taśmowego.

Cechą szczegóną jest to, że turbiny ustawione są poziomo, podczas gdy w konwencjonalnych oczyszczarkach montowane są pionowo. Fakt ten nakłada nowe wymagania na wewnętrzne działanie tych elementów, zwłaszcza na uszczelnienia łożysk silnika.

Po tym, jak turbiny generowały wcześniej wysokie koszty napraw, firma AGTOS wymieniła je na nowe, poziome turbiny o wysokiej wydajności. Dzięki doświadczeniu zdobytemu z innymi klientami zostały one opracowane w taki sposób aby były trwałe i działały niezawodnie.

Odtąd można drastycznie ograniczyć wymianę silników tubinowych oraz wszystkich zużywających się  części. Turbina pracuje teraz niezawodnie i ekonomicznie.

Dotychczasowa płyta siodłowa, na której montowane są turbiny, została całkowicie wymieniona. Gwintowane wrzeciono umozliwia regulację kąta nachylenia płyty siodłowej za pomocą osi obrotowej. Pozwala to również na dopasowanie wyrzutu strumienia ścierniwa z turbiny do poziomego środka zbiorników gazowych. Konieczność, ponieważ mają one średnicę od 600 do 1400 mm. Nowa płyta siodłowa została również rozwinięta w siodło klinowe. Od teraz boki i dno zbiorników są obrabiane efektywniej. Dzieje się tak, ponieważ wyrzucane ścierniwo z turbiny uderza w zaokrąglone dno zbiornika pod większym kątem. To znacznie redukuje konieczność ręcznego piaskowania dna.

Odporna na zużycie tuleja prowadząca dodatkowo kieruje strumień wyrzutu ścierniwa z turbiny w taki sposób, że ścierniwo uderza bezpośrednio w obrabiany przedmiot. Dzięki temu gumowa wykładzina komory śrutującej jest optymalnie chroniona. To powoduje, że komora śrutująca może być eksploaowana w bardziej zrównoważony i oszczędny sposób.

Opisana modernizacja miała miejsce w 2019 roku. Od tego czasu nowa koncepcja sprawdza się i działa z korzyścią dla klienta.

Spojrzenie do komory śrutującej oraz na turbiny. Po prawej platforma z turbinami, po prawej obrabiany przedmiot (zbiornik gazu).

Spojrzenie do komory śrutującej oraz na turbiny. Po prawej platforma z turbinami, po prawej obrabiany przedmiot (zbiornik gazu).

Obrabiany przedmiot (zbiornik gazu) po śrutowaniu. Spód jest również optymalnie oczyszczony

Obrabiany przedmiot (zbiornik gazu) po śrutowaniu. Spód jest również optymalnie oczyszczony

Spojrzenie na jedną z dwóch wysokowydajnych turbin AGTOS montowanych poziomo.

Spojrzenie na jedną z dwóch wysokowydajnych turbin AGTOS montowanych poziomo.

Spojrzenie na obie wysokowydajne turbiny AGTOS

Spojrzenie na obie wysokowydajne turbiny AGTOS

zurück zur Übersicht