Ścierniwo

Wpływ procesu obróbki strumieniowo-ściernej na powierzchnię zależy od wielu parametrów. Z jednej strony dotyczy to konstrukcji technicznej i ustawień oczyszczarek. Jakość procesu śrutowania zależy w dużej mierze od zastosowanego ścierniwa. O wyborze odpowiedniego ścierniwa decyduje zatem również pożądany rezultat obróbki strumieniowo-ściernej, np. czyszczenie, szorstkowanie lub hartowanie.

Na rynku dostępni są różni producenci, materiały, kształty i rozmiary. Zakres możliwych kombinacji jest więc bardzo szeroki.

Oczyszczarki AGTOS są tak skonstruowane, że turbiny i obiegi ścierniwa umożliwiają wybór idealnego ścierniwa. Najpierw określa się materiał, a następnie wielkość ziarna. Ziarno o średnicy 0,1 mm trudno odróżnić od pyłu, ale dzięki samoczynnie regulowanemu kaskadowemu klasyfikatorowi powietrznemu może być stosowane w oczyszczarkach AGTOS. Na drugim końcu skali wielkości znajdują się stalowe kulki o średnicy 3 mm. Są one również znane potocznie jako "kule armatnie". Ogólna zasada brzmi: tak grubo jak to konieczne, ale tak drobno jak to możliwe.

Ścierniwa stalowe

Standardowym materiałem stosowanym w odlewniach, kuźniach lub w konstrukcjach stalowych jest stal. Jest on stosowany głównie jako stal odlewnicza, ale cięty drut stalowy również znajduje wiele obszarów zastosowań.

W odlewach stalowych zawartość węgla decyduje o trwałości i agresywności ścierniwa. Silnie zwęglone ścierniwo szybciej się łamie. Miejsca złamań mają ostre krawędzie i intensyfikują proces stalowy. Materiały ścierne o niskiej zawartości węgla są uważane za bardziej trwałe i delikatne. Nasi specjaliści z chęcią odpowiedzą na pytanie, kiedy należy użyć jakiego ścierniwa.

Jeśli powierzchnia ma być nadana większa chropowatość, można również częściowo lub całkowicie użyć ścierniwa ostro krawędziowego zamiast okrągłego. Pod uwagę brane są również aspekty związane z długowiecznością ścierniwa i systemu. Oprócz kształtu i składu ścierniwa decydującą rolę odgrywa również jego stopień twardości.

Środek do obróbki strumieniowej aluminium

Przy obróbce elementów aluminiowych coraz częściej stosuje się ścierniwa aluminiowe. Również w tym przypadku istnieje możliwość wyboru pomiędzy ścierniwem lanym a drucianym. Do produkcji drut ciągniony jest cięty na cylindry. W tej formie ścierniwo jest bardziej agresywne niż ścierniwo okrągłe i jest częściej stosowane do odkuwek aluminiowych. Ścierniwo aluminiowe ma ogromnie pozytywny wpływ na zużycie systemu. Oznacza to, że można spodziewać się znacznie niższych kosztów prac konserwacyjnych i naprawczych. Ważnym punktem dla ścierniwa aluminiowego jest jego neutralne elektrochemicznie zachowanie.

Środek do obróbki strumieniowej cynkowo-aluminiowej

Zastosowanie ścierniwa cynkowo-aluminiowego nadaje się również do obróbki detali aluminiowych. Zaletą jest tu również to, że nie jest to materiał ferrytyczny, a więc nie ma możliwości rozwoju rdzy. Ponadto gęstość jest większa niż w przypadku ścierniwa z czystego aluminium. W związku z tym efekt piaskowania jest silniejszy ze względu na wyższą energię.

Ścierniwo ze stali nierdzewnej 

Materiały ścierne ze stali nierdzewnej mogą być również stosowane np. do obróbki powierzchni aluminiowych. Składniki ferrytyczne nie dostają się do powierzchni przedmiotów obrabianych, a ciężar właściwy odpowiada ciężarowi właściwemu ścierniw stalowych. Ponadto, stale hartowane i odpuszczane mogą być również poddawane obróbce strumieniowo-ściernej, np. w celu usunięcia barwników wyżarzania ze szwów spawalniczych. Nie chcielibyśmy obrabiać powierzchni tych stali nierdzewnych "ferrytycznymi" ścierniwami.

 

Listę dostępnych ścierniw można uzupełnić o ścierniwa plastikowe, szklane kulki, korund, zmielone łupiny orzechów i niezliczone inne egzotyki. Wystarczy porozmawiać z naszymi ekspertami o indywidualnym zastosowaniu i otrzymać kompetentne doradztwo!